Niezależne analizy i informacje z zakresu geopolityki, ekonomii, zdrowia, technologii

Wideo: Victoria Nuland przyznaje się do sabotowania porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją

Na początku kwietnia 2022 r. porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą było prawie sfinalizowane. Następnie został w tajemniczy sposób storpedowany.

Była zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland przyznała w rozmowie z rosyjskim dziennikarzem Michaiłem Zygarem, że sabotowała porozumienie pokojowe. Na jej twarzy pojawił się szeroki uśmiech.

Porozumienie zapobiegłoby śmierci miliona osób i zwróciłoby Ukrainie większość jej ziemi.

Nuland powiedział, że rozmowy pokojowe zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje zachodnie „powiedziały” rządowi Zełenskiego, że „nie jest to dobry układ”, podczas gdy członkowie ukraińskiej delegacji stwierdzili w ostatnich wywiadach, że był to w rzeczywistości doskonały układ, bardzo dobry. W rzeczywistości powiedzieli, że to najlepsza umowa, jaką może uzyskać Ukraina, i otworzyli już butelkę szampana.

Wojska rosyjskie wycofałyby się ze wszystkich terytoriów Ukrainy z wyjątkiem Donbasu i Krymu. Na późniejszym spotkaniu Putin i Zełenski mieli omówić status tych terytoriów w zamian za neutralność i demilitaryzację Ukrainy.

napisała wcześniej Internetowa gazeta Ukraińska Prawda , że ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson złożył niespodziewaną wizytę prezydentowi Zełenskiemu w celu sabotowania porozumienia. Sekretarz stanu USA Blinken również nie był zwolennikiem porozumienia.

Trzy dni po niespodziewanej wizycie Johnsona porozumienie pokojowe nie było już przedmiotem dyskusji. Wojna mogła zakończyć się w ciągu kilku tygodni. Nie stało się to dlatego, że nie chcieli końca wojny.

W 2014 roku Nuland była zawstydzona rozmową telefoniczną, która wyciekła. W rozmowie z ambasadorem USA w Kijowie skrytykowała rolę Unii Europejskiej w kryzysie ukraińskim. Zirytowało ją, że UE początkowo nie chciała nałożyć sankcji na Moskwę. „Pieprzyć UE” – powiedziała kiedyś.

Z rozmowy telefonicznej wynikało, że nowy skorumpowany reżim na Ukrainie został już zainstalowany przez Amerykę, o czym pisali wcześniej w „Reformatorisch Dagblad” Marie-Thérèse ter Haar i emerytowany profesor Karel van Wolferen .

Mąż Nuland, Robert Kagan, wraz z Williamem Kristolem założył w 2009 roku zespół doradców Foreign Policy Initiative (FPI).

Są także współzałożycielami Project for the New American Century (PNAC), neokonserwatywnego zespołu doradców, który odegrał kluczową rolę w przygotowaniach do inwazji administracji Busha na Irak. Według wtajemniczonych PNAC to w rzeczywistości nowa nazwa FPI.

Okazało się, że FPI miała powiązania z politykami ściśle zaangażowanymi w sytuację na Ukrainie. Kagan był także doradcą ds. polityki zagranicznej zmarłego senatora Johna McCaina.

Podczas gdy ówczesny sekretarz stanu John Kerry próbował zaprowadzić pokój na Ukrainie, McCain nalegał na rozszerzenie konfliktu. Chciał zgodnie z prawem zmusić ówczesnego prezydenta Obamę do wysłania broni na Ukrainę.

McCain był jednym z przywódców ukraińskiej opozycji, w tym prawicowego ekstremisty Ołeha Tjahnyboka. Nuland rozdawała ciasta demonstrantom i funkcjonariuszom policji na Placu Niepodległości, centrum protestów w Kijowie.

Emerytowany pułkownik Douglas Macgregor powiedział, że Nuland jest zaangażowany we wszystko, co dzieje się na Ukrainie od co najmniej 14–15 lat.